با ریش ریش شدن کنار ناخن چه کنیم؟

با ریش ریش شدن کنار ناخن چه کنیم؟
ریش ریش شدن ناخن ناشی از تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده است و ربطی به کمبود ویتامین یا هر چیز دیگری در بدن ندارد.

با ریش ریش شدن کنار ناخن چه کنیم؟
 ریش ریش شدن ناخن ناشی از تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده است و ربطی به کمبود ویتامین یا هر چیز دیگری در بدن ندارد.
گاهی لکه‌های سفیدی روی سطح ناخن دیده می‌شود که اغلب طبق باور غلط فکر می‌کنند ناشی از کمبود روی و کلسیم در بدن است. در حالی که علت اصلی آن خوردن ضربه هر چند خفیف روی ناخن است چرا که هنگام ضربه خوردن تخته ناخن از بستر زیرش جدا می‌شود و با اشکال در انعکاس نور روی سطح ناخن، لکه‌های سفیدی را روی سطح ناخن مشاهده می‌کنیم.
اغلب افرادی که کارهای مکانیکی مانند موسیقی یا تایپ انجام می‌دهند بیشتر با این مشکل مواجهند. این امر ناشی از تماس زیاد و مکرر با آب و مواد شوینده است و ربطی به کمبود ویتامین یا هر چیز دیگری در بدن ندارد.این عارضه در افرادی که پوست خشک یا کم‌کاری تیروئید دارند شایع‌تر است و به مبتلایان به این عارضه توصیه می‌کنیم تا مطلقاً از کندن ضایعات کنار ناخن خودداری کنند چرا که همراه آن قسمتی از بافت زنده پوست هم کنده می‌شود که قاعدتاً زمینه ورود میکروب و ایجاد عفونت را فراهم می‌کند. خودداری کردن از تماس مستقیم دست با مواد شوینده، استفاده از دستکش حین کار، گرفتن گوشه ناخن با ناخن‌گیر و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده می‌تواند در کاهش این مسئله مؤثر باشد.

قطعا شما درماه های سرد سال بیشتر با ریش ریش شدن ناخن ها مواجه هستید. درماه های زمستان پوست اطراف ناخن های شما سریعترخشک می شود. موارد دیگری که باعث خشک شدن پوست شما می شود هوای سرد زمستانی،افزایش یا غوطه ور بودن مواد شیمایی موجود درآب که میتواند باعث تشدید ریش ریش شدن ناخن ها شود. این حالت بیشتر در افرادی دیده می شود که در مشاغلی کار می کنند که با آب سر و کار دارد و بر اثر تماس با آب بافت شاخی پوست دور ناخن و حاشیه ناخن بر اثر خیس و خشک شدن به تدریج شکستگی پیدا می کند و حالت مذکور ایجاد می شود.

این عارضه همچنین در افرادی که ناخن خود را می جوند دیده می شود چرا که بزاق دهانشان پوست دور ناخن را خیس کرده و سپس خشک می شود. این کار به دفعات انجام می شود که این عامل شکستگی پوست حاشیه ناخن و در نتیجه ریش ریش شدن آن می شود. اگرشما از افرادی هستید که ناخن های خود را میجوید بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند درمعرض خطر ریش ریش شدن ناخن ها هستید. جویدن ناخن ها علاوه برمشکلاتی که برای دندان های شما ایجاد می کند باعث آسیب رسیدن به گوشت ناخن و باعث فرورفتن ناخن به زیر پوست هم می شود. این روند ریش ریش شدن ناخن را افزایش می دهد.

یکی دیگر ازدلایل ریش ریش شدن ناخن ها آرایش و مانیکور ناخن ها به صورت غلط است. استفاده نامناسب از ناخن گیر یا گرفتن ناخن ها به صورت نامناسب نیز می تواند باعث ریش ریش شدن ناخن شود. اگر ریش ریش شدن ناخن به درستی درمان نشود می تواند باعث بروز عفونتی به نام پارونیشیا یا کژدمه شود.

اگر پوست اطراف ناخن هایتان ریشه ریشه می شوند، باید آن ها را کوتاه کرد و زود به زود گرفت. این کار مانع از بدتر شدن مشکل می شود. لازم نیست بر روی خود یک جراحی بزرگ و اساسی انجام دهید، فقط پوسته های ریشه ریشه شده را با یک قیچی کوچک تیز و استریل کوتاه کنید. توجه داشته باشید که قبل از کوتاه کردن این پوسته های اضافی، انگشت ها را در آب یا مخلوطی از آب و روغن نگه دارید تا نرم شوند، اشتباه بسیاری از مردم این است که سعی می کنند ریشه های اطراف ناخن را در حالی که هنوز سفت هستند جدا کنند، با این کار باعث شکافته شدن بیشتر پوست در این نواحی می شود.

خیلی ها نمی گذارند ناخن هایشان رنگ آفتاب به خود ببینند، از بس که از لاک و برق ناخن و فرآورده های شیمیایی استفاده می کنند، اصلا شاید ریش ریش شدن پوست کنار ناخن هایتان به دلیل حساسیت به مواد شیمیایی باشد، مدتی اجازه دهید که ناخن هایتان هوا بخورد و زندگی کند!

بازخوردها
    ارسال نظر