علت خالی شدن موی سر در خانم ها

علت خالی شدن موی سر در خانم ها
وقتی پای پرپشتی موها به میان می آید، خیلی ها غصه هایشان یادشان می آید و نمی دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام یک را امتحان کنند، ولی جالب است بدانید بسیاری از عواملی که هر روز با آن سروکار دارید باعث کم پشتی موهای شما شده ا

وقتی پای پرپشتی موها به میان می آید، خیلی ها غصه هایشان یادشان می آید و نمی دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام یک را امتحان کنند، ولی جالب است بدانید بسیاری از عواملی که هر روز با آن سروکار دارید باعث کم پشتی موهای شما شده اند. ریزش مو در خانم ها بیشتر تحت تاثیر ژنتیک بوده و اختلالات هورمونی نیز به این امر کمک می کنند. علل خاص دیگری مانند اختلالات هورمون های عادت ماهانه، استرس و هیجانات به شدت بر ریزش مو می افزایند. اما اگر می خواهید بدانید دلیل این ریزش ها چیست و چه باید بکنید مطلب زیر را بخوانید.

یادتان باشد…

حمام کردن مرتب برای کسانی که موهای چربی دارند یا در محیطی کار می کنند که ممکن است آلودگی روی آن بنشیند از واجبات است. برای شستشوف شامپو از صابون بهتر است چرا که هم از نظر اسیدیتی PH با بدن و مو سازگارتر است و هم از نظر مواد تشکیل دهنده اثری از خود باقی نمی گذارد و شستشوی ساده تری هم دارد.

سیگار بر مویرگ های تغذیه کننده فولیکول مو اثر مخرب گذاشته و باعث ریزش موها می شود. مواد سمی سیگار به ماده ژنتیک فولیکول مو آسیب می رساند و آن را تخریب می کند. سیگار باعث عدم تعادل آنزیمی موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی به جا می گذارد.

برای داشتن موهای بهتر و زیباتر تاکید بیشتر روی تغذیه افراد است، بنابراین مواد غذایی چون میوه ها و سبزیجات روی سلامت ریشه مو و پرهیز از استرس در شادابی و طراوت آنها موثر است.

وسایلی که دشمن موهای شماست

لوازم و ابزارهای مرتبط با آرایش مو که به دو دسته تقسیم می شوند به خودی خود نمی توانند باعث ریزش مو شوند. انواع و اقسام فرآورده های کرمی و موضعی از جمله ژل و کرم های مو و انواع ماسک در صورتی که در افراد مستعد ایجاد آلرژی کنند و فرد دچار خارش و ناراحتی در قسمت پوست سر و حتی تارهای مو شود، می تواند ریزش و کم شدن موها را با خود همراه داشته باشید. اما در مورد دسته دوم که ابزار و تجهیزات آراستن و حالت دادن به موها هستند مثل سشوار و اتو و گاهی اوقات فرآورده شیمیایی مورد استفاده برای فر و گلد کردن موها می تواند دلیل بزرگی برای آسیب رساندن به ساختمان و ریشه موهای شما باشد و کم پشتی موقت، طولانی یا حتی همیشگی را به همراه داشته باشد چرا که در تمام این موارد با رعایت نشدن اصول و استانداردها آسیب جبران ناپذیری به ریشه مو وارد می شود.

درست و اساسی شانه بزنید

بسته به جنس موها برخی شانه ها و برس ها برای شانه زدن مناسب تر هستند. افرادی که موهای صاف و لخت دارند شانه های دندانه ریز و معمولی می تواند گزینه خوبی برای آنها باشد و کسانی که موهای مجعد یا فر دارند می توانند از شانه های دندانه درشت یا برس استفاده کنند. برس های مناسب هم برس های فلزی هستند که نوک هر دانه آن محافظ دارد و به پوست سر صدمه وارد نمی کنند. همیشه قبل از خرید برس آن را تست کنید، به این صورت که دندانه های برس را روی کف دست فشار داده و ببینید که هیچ جای آن حالت تیزی روی پوست نداشته باشد. برس یا شانه زدن موها باعث می شود چربی پوست سر به صورت یکنواخت روی سر پخش شود و ضمن اینکه باعث آراستگی موها می شود از تجمع چربی در یک نقطه از پوست سر و از خارش و کدر شدن موها جلوگیری می کند. البته شانه زدن طولانی و زود به زود موها هم صدمه زننده است و توجه داشته باشید موهای خیس تان را هم بعد از حمام شانه نزنید چون این کار هم ریزش موهای شما را بیشتر می کند و هم باعث شکنندگی و ایجاد موخوره می شود.

از شال مشترک استفاده نکنید

ریزش مو ارتباطی با حجاب خانم ها زیر روسری یا مقنعه ندارد چرا که ما این نوع ریزش مو و کم پشتی را در کشورهای اروپایی و آسیایی دیگر هم مشاهده می کنیم. اما خانم ها باید توجه داشته باشند که روسری هایی از جنس مصنوعی و پلاستیکی با ایجاد الکتریسیته در برخورد با اشیای فلزی موجب جدا شدن تعدادی از تارهای مو می شوند که البته مقدار آن قابل توجه نیست. در مورد کسانی که روسری های ضخیم استفاده می کنند و زمینه خارش و شوره سر را دارند، ممکن است در نتیجه گرما و تعریق حساسیت پیدا کنند که تعداد کمی از افراد این مورد را تجربه می کنند اما در نهایت حجاب سر به تنهایی تاثیری در ریزش مو ندارد. به استثنا مواردی که از شال یا کلاه شخصی به طور مشترک استفاده شود که ممکن است فرد ناقل بیماری های پوستی و قارچ باشد.

حتماً به آهن فکر کنید

ریزش مو در خانم ها مهمترین دلیلی است که می تواند داشته باشد کمبود آهن و کم خونی و بعد از آن مشکلات تیروئید است که هر سه این موارد می توانند به تدریج باعث نازک شدن و کم پشت شدن موها شوند. علت دیگری هم می توان نام برد که نسبت به گذشته از دلایل پررنگ ریزش موی خانم هاست. ریزش مو ژنتیکی است که شباهت زیادی به ریزش مو در مردها دارد. با این تفاوت در که در مورد خانم ها به دلیل نداشتن یا کمتر داشتن هورمون های مردانه، هیچ گاه خانم ها بر اثر این نوع ریزش دچار طاسی به شکل مردانه نمی شوند اما از آنجایی که همین کم پشتی موها هم برای خانم ها خوشایند نیست، بنابراین به سرعت برای درمان آن اقدام می کنند. در مورد خانم ها درمان نسبت به مردها موفق تر است ولی هیچ گاه نمی توان پیش بینی کرد که کدام بیمار تا چه زمان به نتیجه مطلوب خواهد رسید تا جایی که در بعضی موارد تاثیر دارو تنها از ریزش بیشتر موها جلوگیری می کند. از دلایل افزایش ریزش مو به ویژه در خانم ها در سال های اخیر، زندگی ماشینی و استرس های مزمن است. استرس های مزمن باعث ترشح هورمون های استرس شده و این هورمون ها از لحاظ ساختمان و ظاهر بسیار شبیه هورمون های مردانه هستند. جمعیت زیادی از خانم ها این هورمون ها را در بدن خود دارند که با کم پشت شدن موها، افزایش موهای زائد یا به صورت جوش های صورت خود را نشان می دهند. آلودگی هوا نمی تواند ارتباط مستقیمی با ریزش مو داشته باشد اما اخیراً نتایجی به دست آمده که براساس آن کمبود ویتامین D را یکی از علل شیوع ریزش موها می دانند. به این دلیل که آلودگی هوا باعث می شود اشعه ماوراءبنفش کمتری به سطح زمین برسد و در نتیجه ویتامین D کاسته شده در این روند تاثیر خود را در بیشتر شدن این ریزش ها نشان می دهد.

شامپو فقط تبلیغ و تجارت است

شامپوها به جز جنبه تبلیغاتی که مشتری را به خرید آنها ترغیب می کند، هیچ تاثیری روی رشد و پرپشتی موها ندارند. از دلایل اثبات این قضیه هم می توان به این مورد اشاره کرد که داروهای تجویزی برای رشد و پرپشتی افراد مراجعه کننده برای درمان ریزش موهایشان، باید حداقل ۱۰ تا ۱۲ ساعت روی سر بمانند و با توجه به این شرایط باز هم درصدی از مراجعه کنندگان به نتیجه مطلوب خود می رسند. در حالی که در مورد شامپوها اگر فرض را بر این بگذاریم که کاملاً دارویی باشند چون حداکثر بیش از پنج دقیقه روی موها باقی نمی مانند و البته بیش از آن صلاح هم نیست روی سر بمانند، نمی توان توقع تاثیر از آنها داشت، بنابراین کارخانه ها و شرکت ها برای توجیه و ترغیب مصرف کننده ها برای خرید و استفاده از محصولات شان ترفندهای ویژه ای چون ترکیب انواع ویتامین و تقویت کننده ها یا عصاره های گیاهی با شامپو یا داشتن خواص گیاهی و دارویی را به کار می برند که طبق گفته قبلی تمام اینها جنبه تجارتی و تبلیغاتی دارند و تاثیری در رشد و بهتر شدن موها ندارند. البته باید موها را از لحاظ جنس آنها به موهای چرب و خشک و شوره دار طبقه بندی و شامپوهای مخصوص همان جنس را استفاده کرد.

  • منبع: مرصاد
  • تاریخ: چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 18:40
  • نویسنده: Arash
  • صفحه: پوست و مو
بازخوردها
    ارسال نظر