چای سفید را بیشتر بشناسیم

چای سفید را بیشتر بشناسیم
این چای سرشار از آنتی‌اكسیدان‌های مفید و پلی‌فنل‌هایی است كه علاوه بر خواص درمانی می‌تواند موجب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های جسمانی نیز شود.

چای سفید یكی از ظریف‌ترین و لطیف‌ترین چای‌ها در جهان است كه طعمی ملایم و شیرین دارد. این چای كه در فصل بهار از غنچه‌های باز نشده برگ‌های درختچه‌های چای سفید تهیه می‌شود از مفیدترین و مغذی‌ترین چای‌ها در جهان است.

چای سفید برخلاف انواع مختلف چای سیاه یا چای معمولی به شیوه‌ای متفاوت فرآوری می‌شود و برگ‌های آن برخلاف چای معمولی كه در معرض حرارت خشك می‌شود و رطوبت خود را از دست می‌دهد به شیوه‌ای طبیعی و در مقابل تابش نور خورشید خشك می‌شود.

این چای سرشار از آنتی‌اكسیدان‌های مفید و پلی‌فنل‌هایی است كه علاوه بر خواص درمانی می‌تواند موجب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های جسمانی نیز شود. چای سفید اگرچه در زمره گران‌ترین چای‌ها در جهان است اما خواص درمانی آن به حدی است كه توجیه مناسبی برای این گرانی محسوب می‌شود.

یكی از دلایلی كه چای سفید را از دیگر چای‌های گیاهی متمایز می‌كند و موجب گران‌ شدن قیمت آن در بازار می‌شود این است كه چای سفید از سرشاخه‌های درختچه‌های چای تهیه می‌شود، در حقیقت چای سفیدی كه ما می‌نوشیم از غنچه‌ برگ‌های باز نشده چای سفید تهیه می‌شود.

همین امر موجب می‌شود تا قیمت این چای در مقایسه با دیگر چای‌ها بیشتر باشد. برای بسیاری از مردم این سؤال مطرح است كه چرا این چای به چای سفید شهرت دارد. علت این است كه روی برگ‌های باز نشده این چای پرز‌های سفیدرنگی وجود دارد كه موجب سفید شدن سطح چای می‌شود.

برای تهیه این نوع چای غنچه‌های باز نشده برگ چای سفید را جمع‌آوری كرده و آن را خشك می‌كنند. برگ‌های چای سفید به دلیل باز نشدن غنچه‌های نورس لوله‌ای شكل هستند.

1+5 خاصیت چای سفید

چای سفید علاوه بر كنترل كلسترول، چربی و فشار خون خواص مفید دیگری دارد كه به ارزش‌های درمانی آن كمك می‌كند. برخی از این خاصیت‌ها را مرور می‌كنیم:

 1.  آنتی‌اكسیدان‌های موجود در چای سفید احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده، شكم و پروستات را به حداقل می‌رساند.
 2. افرادی كه چای سفید در رژیم و برنامه غذایی روزانه‌شان وجود داشته باشد كمتر درمعرض سكته‌های قلبی و مغزی هستند.
 3. خاصیت ضدباكتری و ضدویروسی چای سفید بدن را در برابر بیماری‌های رایج فصل‌های سرد قوی و ایمن می‌كند.
 4. نوشیدن چای سفید به افزایش تراكم استخوانی كمك می‌كند و میزان شكستگی‌های استخوانی و ابتلا به بیماری‌های مفصلی استخوانی را به حداقل می‌رساند.
 5. فلوراید موجود در دمنوش تهیه شده از چای سفید مانع از خرابی دندان‌ها و مهم‌تر از آن مانع از رشد پلاك‌های دندانی و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 6. نوشیدن مستمر چای سفید به بهبود عملكرد سلول‌های پوستی كمك كرده و به جوانسازی سلول‌های پوستی و بهبود وضعیت پوست نیز كمك می‌كند.

چگونه چای سفید دم كنیم؟

برای تهیه چای سفید نباید به شیوه چای معمولی یا دیگر دمنوش‌ها اقدام كنید. تهیه این چای آداب ویژه‌ای دارد و بی‌دقتی در تهیه این چای سفید تمام خواص آن را از بین می‌برد و اثربخشی آن را كم می‌كند. برای تهیه چای سفید به شیوه درمانگران طب سنتی ایران كافی است یك قاشق غذاخوری سرپر از چای سفید را با یك لیوان آب كه دمای آن از دمای آب جوش كمتر باشد به مدت 10 دقیقه دم كنید.

برای این منظور باید آب را جوش بیاورید و اجازه دهید چند دقیقه بماند تا از دمای 100 درجه كمتر شود. این شیوه بهترین شیوه دم كردن و آماده كردن چای سفید است. اما ژاپنی‌ها به شیوه دیگری چای سفید دم می‌كنند. آنها چای سفید را درون قوری كه دمای آبش زیر جوش است، می‌ریزند و قوری را روی میز می‌گذارند و آن را با پارچه‌ای می‌پوشانند. بعد از 10 دقیقه چای سفید آنها آماده است. چینی‌ها این چای را درون فلاكس دم می‌كنند.

از چای سبز مفیدتر است

برگ‌های چای سفید تمامی خواص برگ‌های چای سبز را دارد با این تفاوت كه تاثیرگذاری و خاصیت این چای در مقایسه با چای سبز چند برابر است. در حقیقت چای سبز و چای سفید هر دو برای درمان و كنترل قند و چربی خون، كلسترول و فشار خون توصیه می‌شوند با این تفاوت كه خواص چای سفید در مقایسه با چای سبز چند برابر است چون چای سفید از غنچه‌های نورس و بازنشده برگ‌های چای تهیه می‌شود و همین مسئله موجب شده تا چای سفید این روزها در بسیاری از كشورهای مشرق زمین به ویژه چین، ایران و هند در گروه پرفروش‌ترین و البته گران‌ترین چای‌ها و دمنوش‌های طبیعی شناخته می‌شود.

ایمنی بدن‌تان را تضمین می‌كند

به گفته متخصصان و درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان نوشیدن چای سفید به صورت روزانه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های رایج در فصل پاییز و زمستان مانند سرماخوردگی، زكام و آنفلوآنزا می‌شود.

از طرفی درمانگران شیوه طبیعی درمان ژاپنی از دمنوش تهیه شده از چای سفید برای تسكین دردهای مفصلی و استخوانی و درمان پوكی استخوان استفاده می‌كنند. این چای طعم شیرین و ملایمی دارد و یكی از پرطرفدارترین چای‌های گیاهی در سرزمین‌های شرقی است كه به چای ضدسرطان نیز معروف است.

وجود آنتی‌اكسیدان‌های مفید در این چای موجب می‌شود تا این چای به یكی از محبوب‌ترین دمنوش‌ها برای سالمندان تبدیل شود.

به خواستگارتان از این چای بدهید

چای سفید یكی از دمنوش‌های طبیعی و خوش طعمی است كه ژاپنی‌ها در مراسم خواستگاری و مراسم چای خود از آن استفاده می‌كنند. نوشیدن چای سفید یكی از مهم‌ترین‌ اتفاق‌هایی است كه در مراسم خواستگاری برخی كشورهای مشرق زمین مثل ژاپن دیده می‌شود.

خانواده دختر برای مدیریت بهتر مراسم خواستگاری و برای افزایش آرامش و ریلكسی اعضای خانواده خود و خانواده خواستگار در شب خواستگاری دمنوش چای سفید سرو می‌كنند. این چای از آنجا كه آرامش‌بخشی منحصربه فردی دارد می‌تواند استرس و اضطراب خواستگار و عروس را در شب خواستگاری از بین ببرد و شب به یادماندنی و پرخاطره‌ای را برای آنها به همراه داشته باشد.

تفاوت چای سبز و چای سفید چیست؟

چای سفید در حقیقت همان آنتی‌اكسیدان‌های چای سبز را دارد و تنها تفاوتش در میزان و اندازه این آنتی‌اكسیدان‌ها و اثرگذاری آنهاست. به همین دلیل این چای اثرگذاری بیشتری برای كنترل بیماری‌های قلبی-عروق و انواع سكته‌های قلبی و مغزی دارد و از طرفی می‌تواند اثرگذاری بیشتری بر بدن داشته باشد.

تفاوت دیگر چای سبز و سفید در میزان كافئینموجود در این دو نوع چای است. میزان كافئین موجود در چای سفید بسیار كمتر از چای سبز است و همین دلیل است كه موجب می‌شود چای سبز در مقابل چای سفید گزینه بهتری برای كاهش وزن باشد.

با وجود این اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین چای سبز و چای سفید داشته باشیم به طور قطع چای سفید با طعم دلنشین و سبكی كه دارد ویژگی‌ها و خواص بیشتری در مقایسه با چای سبز دارد و البته خیلی گران‌تر از چای سبز در فروشگاه‌های عرضه محصولات و گیاهان دارویی عرضه می‌شود.

گران اما مفید

خوشبختانه امروزه دسترسی به چای سفید برخلاف گذشته بسیار ساده است و بسیاری از برندهای داخلی چای این محصول را تهیه و دراختیار مراكز خرید و فروش چای قرار می‌دهند. در حال حاضر چای سفید به صورت فله و بسته‌بندی در بسیاری از عطاری‌ها و فروشگاه‌‌های فروش موادغذایی قابل دسترسی است .

 • منبع: سلامت نیوز
 • تاریخ: چهارشنبه 13 آذر 1392 - 05:39
 • نویسنده: Arash
 • صفحه: مقالات
بازخوردها
  ارسال نظر