ادویه ها و گیاهانی برای فصول سرد

ادویه ها و گیاهانی برای فصول سرد
در فصل سرما، سوخت و ساز بدن به طور چشمگیری کند می شود، میزان نیاز به خواب افزایش پیدا می کند و میزان انرژی نیز افت می کند. در این فصل بدن به گرما نیاز دارد اما آیا می دانید چه ادویه و گیاهانی این گرما را در بدن ایجاد می کند؟

هر یک از انواع ادویه، خواص و طعم منحصر به فردی دارد. ادویه در مقایسه با میوه و سبزی، آنتی اکسیدان بیشتری دارد که با بیماری های مختلف مقابله می کند. از آن جا که هر ادویه، خاصیت ویژه ای دارد، بهتر است قبل از مصرف از خواص آن مطلع شوید.

به نقل از سایت «Prevention» ادویه در پیشگیری و درمان بیش از ۱۵۰ بیماری موثر است. ادویه سرشار از آنتی اکسیدان است و خاصیت ضدالتهابی دارد و باعث کاهش وزن می شود.

در فصل سرما، سوخت و ساز بدن به طور چشمگیری کند می شود، میزان نیاز به خواب افزایش پیدا می کند و میزان انرژی نیز افت می کند. در این فصل بدن به گرما نیاز دارد اما چه ادویه ای این گرما را در بدن ایجاد می کند: (البته میزان مصرف ادویه بر حسب مزاج فرد متغیر است.)

 

هل: خاصیت خلط آور دارد که بدن را گرم نگه می دارد. عوارض آسم، سرماخوردگی و سرفه، برونشیت، گرفتگی سینه، گلودرد و عفونت را درمان می کند.

 

دارچین: علاوه بر ایجاد گرما در بدن و بهبود سیستم ایمنی ، خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد که با آنفلوآنزا مقابله می کند.

 

جوزهندی: دارای خواص متعددی است که به ویژه در فصل سرما برای بدن مفید است. این ادویه درد را التیام می بخشد و التهاب را کاهش می دهد.

 

زنجبیل: مصرف روزانه این ادویه در فصل سرما توصیه می شود. درمان طبیعی سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. التهاب و درد را نیز کاهش می دهد.

 

سیر: این گیاه با عفونت های متعددی مانند آنفلوآنزا، عفونت گوش و گلو مقابله می کند. میزان خلط را کاهش می دهد. گردش خون را بهبود می دهد، برونشیت و سرفه را درمان می کند.

 

میخک: این ادویه، غنی از ماده مغذی حاوی ویتامین C و A، آهن، منگنز ، پتاسیم، کلسیم، فیبر و پروتئین است. خاصیت ضدعفونی، ضداسپاسمی و ضدالتهابی دارد و مسکن نیز محسوب می شود.

 

زیره سیاه: منبع غنی آهن است. برای سیستم گوارشی بدن بسیار مفید است. خاصیت ضدعفونی دارد و در درمان سرماخوردگی و رفع علایم آن از جمله سرفه موثر است و خلط را خشک می کند.

 

رازیانه: گیاهی مفید برای فصل سرماست. ضدالتهاب و ضدآنتی اکسیدان است. کاهش دهنده کلسترول است و بدن را گرم نگه می دارد.

 

زردچوبه : خاصیت ضدعفونی کننده دارد و از بدن در برابر هر نوع عفونتی محافظت می کند. گردش خون را بهبود می دهد.

 

دانه کنجد: خاصیت گرم دارد و در فصل سرما، بدن را گرم نگه می دارد. دی ان ای بدن را می سازد، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد تا بتواند با بیماری های فصل سرما مقابله کند.

 

فلفل: علاوه بر گرم نگه داشتن بدن در سرما، از دیواره معده در برابر عفونت ها محافظت و مشکلات روده و معده را درمان می کند.

 

نعناع: غنی از خاصیت ضدعفونی کننده و ضدالتهاب است و به طور موثر گلودرد و عفونت های دیگر را درمان می کند.

 

بابونه: منبع عالی برای آرام کردن عصب، معده و سیستم گوارشی است. برطرف کننده گلودرد، سرماخوردگی، علایم آنفلوآنزا و... است.

 

ریحان: این گیاه غنی از ویتامین A و التهابی است.

 

  • منبع: پارسی طب
  • تاریخ: سه شنبه 3 دی 1392 - 17:06
  • نویسنده: Arash
  • صفحه: مقالات
بازخوردها
    ارسال نظر