درمان‌های طبیعی سنگ صفرا

درمان‌های طبیعی سنگ صفرا
اگر سنگِ صفرا دارید و درمورد توصیه‌ی پزشک برای جراحی و بیرون آوردن سنگ نگران هستید، پیش از انتخاب درمان جراحی، می‌توانید به کمک درمان‌های گیاهی و خانگی به رفع سنگ صفرا اقدام کنید. با کمی پرهیز غذایی و استفاده از ترکیبات طبیعی می‌توانید این سنگ‌ها را که مع

اگر سنگِ صفرا دارید و درمورد توصیه‌ی پزشک برای جراحی و بیرون آوردن سنگ نگران هستید، پیش از انتخاب درمان جراحی، می‌توانید به کمک درمان‌های گیاهی و خانگی به رفع سنگ صفرا اقدام کنید. با کمی پرهیز غذایی و استفاده از ترکیبات طبیعی می‌توانید این سنگ‌ها را که معمولاً باعث درد شکم، پشت و شانه می‌شونداز بین ببرید. این درمان‌های طبیعی نه تنها عوارضی مانند تهوع، استفراغ، سوء هاضمه و درد را از بین می‌برند بلکه سبب رفع سنگ صفرا نیز می‌شوند.

آب سیب و سرکه‌ی سیب :

سیب علاوه بر تمام فوایدی که دارد، هنگامی که بصورت آب سیب و سرکه‌ی سیب استفاده شود، توانایی حل کردن سنگ صفرا را نیز دارد. اسید مالیک موجود در سیب، سنگ صفرا را حل می‌کند و سرکه‌ی سیب  از تشکیل کلسترول در کبد جلوگیری می‌کند. کلسترول عامل اصلی تشکیل سنگ در کیسه‌ی صفرا است. سیب نه تنها سنگ صفرا را حل می‌کند و از بین می‌برد بلکه از تشکیل دوباره‌ی آن نیز پیشگیری می‌کند. به این منظور یک لیوان آب سیب را با یک قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب مخلوط کنید و هر روز بنوشید. در واقع این یک درمان طبیعی بسیار سریع برای رهایی از درد حاصل از سنگ صفرا است. حتی پس از حل شدن سنگ صفرا باز هم بطور مداوم از سیب استفاده کنید. 

آب گلابی :

«پکتین» موجود در گلابی، سبب دفع سنگ‌ صفرا از بدن می‌شود. اما بنا بر نظر ژورنال انگلیسی تغذیه، پکتین از ساخته شدن سنگ صفرا پیشگیری نمی‌کند و بر متابولیستم کلسترول نیز اثر ندارد. گلابی در طب سنتی نیز برای حل کردن سنگ صفرا استفاده می‌شود. به این منظور نصف لیوان آب داغ، نصف لیوان آب گلابی و دو قاشق چایخوری عسل را با هم  مخلوط کنید و سه بار در روز میل کنید.

آب چغندر، خیار و هویج :

درمان با آبمیوه یکی از درمان‌های سنتی طبیعی است که بسیار توصیه می‌شود. چغندر نه تنها کیسه صفرا و کبد را تصفیه می‌کند، بلکه به تمیز شدن روده و خون نیز کمک می‌کند. خیار نیز مانند هویج به سم‌زدایی از کبد و کیسه‌ی صفرا کمک می‌کند. به این منظور یک عدد چغندر، یک خیار و 4 هویج  متوسط  را آب بگیرید و با هم مخلوط کنید. توجه کنید که مقدار مساوی از این سه آبمیوه را با هم مخلوط کنید. از این ترکیب روزی دو بار بنوشید. می‌توانید به آن زنجبیل نیز بیافزایید. 

گیاه خار مریم :

خارمریم یک گیاه مدیترانه‌ای است که در طب سنتی برای درمان صفرا و سم‌زدایی از کبد بسیار مورد استفاده است. خارمریم به کوچک شدن سنگ صفرا و رفع درد ناشی از آن کمک می‌کند. این گیاه را به رژیم غذایی‌تان بیافزایید تا از درد سنگ صفرا خلاص شوید. می‌توانید برگ‌های آن را به صورت چای مصرف کنید یا پودر دانه‌ی این گیاه را به آبمیوه، سالاد، و غذاهای دیگر بیافزایید. 

قاصدک :

برگ‌های آن به خروج صفرا از کبد و در نتیجه سم‌زدایی و متابولیسم چربی به طور مؤثری کمک می‌کند. همچنین در رفع تنبلی کیسه‌ی صفرا نیز مؤثر است. مقداری از برگ سبز قاصدک را می‌توانید به سالاد بیافزایید یا آنها را بخارپز کنید و بخورید. همچنین از چای قاصدک می‌توانید استفاده کنید. اگر مبتلا به دیابت هستید بهتر است پیش از استفاده از قاصدک با پزشک مشورت کنید.

پسیلیوم :

رژیم غذایی سرشار از فیبر برای پاکسازی سنگ‌صفرا بسیار ضروری است. در حالی که باید رژیمی پر فیبر و ویتامین داشته باشید، می‌توانید از پسیلیوم نیز برای درمان سنگ صفرا استفاده کنید. پسیلیوم سرشار از فیبرهای محلول است که به کلسترول موجود در صفرا متصل می‌شود و از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این پسیلیوم از یبوست که خود یکی از دلایل تشکیل سنگ صفرا است، پیشگیری می‌کند. به این منظور یک قاشق چایخوری پسیلیوم را با یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را  یکبار در شبانه روز و پیش از خواب بنوشید.

آب لیموترش :

درست مانند سرکه که از ساخته شدن کلسترول در کبد پیشگیری می‌کند، آب لیموترش نیز چنین است. بنابراین روزانه مقداری آب لیموترش بنوشید. به این منظور می‌توانید آب نصف لیموترش را به یک لیوان آب بیافزایید و دو تا سه بار در روز بنوشید. همچنین می‌توانید یک 2 قاشق روغن زیتون را با 2 قاشق آب لیمو و 5 گرم سیر رنده شده مخلوط کنید و این مخلوط را هر روز صبح پیش از صبحانه بخورید. این درمان را به مدت 40 روز ادامه دهید. 

نعناع :

روغن نعناع به گوارش کمک می‌کند و جریان صفرا را در کبد بهبود می‌بخشد. همچنین حاوی ماده‌ای به نام «ترپن» است که به حل شدن سنگ صفرا کمک می‎کند. بهتر است برگ نعناع را به صورت چای مصرف کنید. در غیر اینصورت می‌توانید از کپسول‌های روکش‌دار استفاده کنید که در روده‌ی کوچک و بزرگ حل می‌شوند نه در معده و برای افراد مبتلا به سوزش سردل و ریفلاکس معده مشکلی ایجاد نمی‌کنند. چای نعناع در مواقعی که درد ناشی از سنگ صفرا وجود دارد بسیار مفید است و به تسکین درد کمک می‌کند. به این منظور یک قاشق غذاخوری برگ نعناع خشک یا تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید و آن را به مدت 3 تا 5 دقیقه دم کنید و محلول حاصل را صاف کنید و مقدار کمی عسل به آن بیافزایید. از این دمنوش بین وعده‌های غذایی استفاده کنید.

تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی :

تغییرات خاصی در رژیم غذایی و سبک زندگی باعث از بین رفتن سنگ صفرا می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

      8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید.

  • اگر اضافه وزن دارید، وزنتان را کاهش دهید. از غذاهای چرب پرهیز کنید. بطور منظم ورزش کنید. در هر وعده حجم کمتری غذا بخورید و بجای 3 وعده بزرگ، 4 تا 5 وعده کوچکتر بخورید. 
  • سعی کنید یبوست نداشته باشید، زیرا یبوست باعث تشکیل سنگ صفرا می‌شود.
  • هر روز قهوه بنوشید ولی نه به مقدار زیاد. یک یا دو فنجان قهوه در روز کافی است. قهوه باعث افزایش جریان صفرا و جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا می‌شود.
  • •از مرکبات به ویژه لیموترش در رژیم غذایی‌ روزانه‌تان استفاده کنید. 
  • •از ادویه‌جاتی مانند زردچوبه، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و انقوزه در غذایتان استفاده کنید.

یقیناً با برنامه‌ریزی دقیق برای رژیم غذایی و استفاده از درمان‌های گیاهی بر اساس نیازهای بدنی‌تان می‌توانید سنگ‌صفرا را به طور طبیعی از بین ببرید.  

بازخوردها
    ارسال نظر