چرا این همه در مورد ماساژ تاکید می شود؟

چرا این همه در مورد ماساژ تاکید می شود؟
ماساژ تسکین دهنده و آرامش بخش است سیستم اعصاب را آرامش بخش است سیستم اعصاب را آرام می کند . اختلالاتی مثل بیخوابی ، تنش ، سردردها و سایر بیماریهای ناشی از فشارهای روانی تحت تاثیر قدرت شفابخش تماسهای انگشتان بهبود می یابند و به جای آنها آرامش به مغز باز می

چرا این همه در مورد ماساژ تاکید می شود؟

 ماساژ تسکین دهنده و آرامش بخش است سیستم اعصاب را آرامش بخش است سیستم اعصاب را آرام می کند . اختلالاتی مثل بیخوابی ، تنش ، سردردها و سایر بیماریهای ناشی از فشارهای روانی تحت تاثیر قدرت شفابخش تماسهای انگشتان بهبود می یابند و به جای آنها آرامش به مغز باز می گردد.

ماساژ يکي از شيوه‌ها و روش‌هايي است که از گذشته‌هاي دور در برخي از کشورها مرسوم بوده و امروزه هم به شکل جدي‌تري در درمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد چراکه پايه و اساس ماساژ به ايجاد احساس آرامش بازمي‌گردد.

 ماساژ اين روزها طرفداران زيادي پيدا کرده است و خيلي‌ها به دلايل مختلف از جمله کاهش دردهاي عضلاني، تفريح يا تجربه آرام و لذت‌بخش به مراکز ماساژ مراجعه مي‌کنند. مراکزي که انواع ماساژها را با قيمت‌هاي مختلف ارائه مي‌دهند و انتخاب آنها با شماست، اما چرا ماساژ تا اين حد ما را آرام مي‌کند؟

ماساژ يکي از شيوه‌ها و روش‌هايي است که از گذشته‌هاي دور در برخي از کشورها مرسوم بوده و امروزه هم به شکل جدي‌تري در درمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد چراکه پايه و اساس ماساژ به ايجاد احساس آرامش بازمي‌گردد. هنگام ماساژ نقاط خاصي از بدن مورد توجه قرار مي‌گيرد، نقاطي که به نظر مي‌رسد فشار اندک روي آنها و تحريک اعصاب اين مناطق باعث مي‌شود فرد آرامش بيشتري تجربه کند و استرس‌هايش کاهش ‌يابد.

چرا ماساژ آرامبخش است؟

زماني که استرس داريم دردهايمان تشديد مي‌شوند و البته درد هم به نوبه خود استرس‌زاست، بنابراين براي رهايي از اين چرخه آسيب‌زا بايد فکري کرد چراکه هيچ انساني نمي‌‌تواند مدت زمان طولاني در وضعيت استرس شديد دوام بياورد و سلامتش به خطر مي‌افتد. هنگام استرس ضربان قلب افزايش پيدا مي‌کند. به عبارت علمي‌تر، هنگام استرس عصب سمپاتيک فعال و آدرنالين در بدن ترشح مي‌شود در نتيجه ترشح آدرنالين، بدن دنبال راهي براي نجات از موقعيت استرس‌زاست (در اين هنگام است که فرار مي‌کنيم، مخفي مي‌شويم و…) و ضربان قلب افزايش پيدا مي‌کند اما بدن نمي‌‌تواند براي زمان طولاني در اين وضعيت بماند و بايد براي از بين بردن استرس کاري انجام بدهد. در اين زمان است که اعصاب پاراسمپاتيک به کمک جسم مي‌آيند و با فعاليت آن به آرامش مي‌رسيم. يکي از روش‌هايي که مي‌تواند به ما کمک کند تا به آرامش برسيم استفاده از ماساژدرماني است. همچنين هنگام ماساژ دوپامين بيشتري در مغز ترشح مي‌شود و بيش از هميشه احساس شادي و لذت خواهيم داشت.

تأثير ماساژ بر بيماري ها

اغلب افراد از ماساژ براي دستيابي به حس آرامش کلي جسمي و رواني استفاده مي‌کنند. با اين حال ماساژ کاربردهاي تخصصي‌تري هم دارد. اين روزها از ماساژدرماني در کاهش دردهاي جسماني هم استفاده مي‌شود و ماساژدرمانگرهاي حرفه‌اي با لمس نقاط خاصي از بدن مي‌توانند در کاهش دردهاي جسماني به افراد کمک کنند. گفتني است، درد يکي از عوامل استرس‌زاست و استرس نيز مي‌تواند باعث تشديد درد شود بنابراين کنترل هريک، کاهش ديگري را به دنبال خواهد داشت.

اگر به بيماري خاصي مبتلا هستيد، به‌طورمثال از دردهاي عضلاني رنج مي‌بريد، شايد ماساژ بتواند به شما کمک کند اما حتما قبل از ماساژ با پزشکتان مشورت کنيد چراکه ممکن است ممنوعيتي در اين زمينه براي شما وجود داشته باشد. ماساژ نقاط خاصي از سر هم مي‌تواند در کاهش دردهاي ميگرن مفيد باشد اما هرگز خودسرانه براي اين ماساژها اقدام نکنيد چراکه بايد با توجه به شرايطتان نوع ماساژ و شرايط آن تعيين شود. مثلا براي برخي از اين بيماران توصيه مي‌شود ماساژ زير آب سرد انجام شود و براي برخي ديگر زير آب گرم، بنابراين حتما در اين زمينه با پزشکتان مشورت کنيد.

بدانيد و آگاه باشيد که…

اگر دوست داريد ماساژ را براي آرامش عمومي‌تان امتحان کنيد، حتما در انتخاب محل و شخص ماساژدهنده دقت کنيد. يادتان باشد براي رسيدن به آرامش و کاهش درد يا استرس روزانه از ماساژ استفاده مي‌کنيد پس بايد فرد ماساژدهنده، دوره‌هاي لازم را در اين زمينه ديده باشد در غير اين صورت ماساژ نه‌تنها مفيد نخواهد بود بلکه مي‌تواند آسيب‌رسان هم باشد، مکان ماساژ هم بسيار مهم است چراکه عوامل محيطي براي رسيدن به آرامش بسيار موثر هستند، در زمان ماساژ عطر و بويي که در فضا پيچيده، رنگ‌هاي به کار رفته در محيط، آرامش حاکم بر فضا يا موسيقي‌اي که در محيط پخش مي‌شود، وسايل، دکوراسيون و… بايد حس آرامش را به شما القا کنند. يادتان باشد هر کدام از اين موارد به نوعي در آرامش شما موثر خواهند بود. مثلا بوهاي خوب باعث ترشح هورمون‌هاي شادي‌آور در بدن مي‌شوند يا رنگ‌هاي ملايم و آرامش‌بخش دکوراسيون حس آرامش را به شما القا مي‌کنند. پس اگر براي استفاده از خدمات ماساژ وارد مرکزي شديد و ملاحظه کرديد فضاي آنجا به اين منظور طراحي نشده و حس آرامش را به شما القا نمي‌‌کند، ديگر جلوتر نرويد.

ماساژ اعتيادآور است؟

شايد شنيده باشيد که مي‌گويند برخي از افراد به ماساژ معتاد شده‌اند. واقعيت اين است که اعتياد به ماساژ غيرممکن نيست و هر زمان در کاري بيش از حد افراط کنيم و به آن وابسته شويم به نوعي اعتياد محسوب مي‌شود؛ درست مانند کسي که بيش از حد کار مي‌کند و معتاد به کار شده است. در صورتي که فردي بيش از حد به استفاده از ماساژ وابسته شده باشد تا جايي که زندگي او را تحت تاثير قرار بدهد، بايد مراقب باشد چراکه احتمالا به نوعي به ماساژ اعتياد پيدا کرده است و بايد دنبال جايگزيني براي اين عادت افراطي و از بين بردن اين وابستگي باشد. اعتياد از هر نوعي حتي به ماساژ مي‌تواند فرد را از زندگي عادي دور کند و مشکلات جديدي براي فرد به وجود بياورد.

بازخوردها
    ارسال نظر