دلایل قاعدگی نامنظم

دلایل قاعدگی نامنظم
رفع مشکل چرخه قاعدگی غیر طبیعی ، می تواند یک مسئله پیچیده باشد. هورمون های زنانه (و همچنین هورمون های مردانه ) می توانند توسط عوامل مختلف تغییر کرده و سیستم بدن را تحت تاثیر قراردهد.

دلایل قاعدگی نامنظم

رفع مشکل چرخه قاعدگی غیر طبیعی ، می تواند یک مسئله پیچیده باشد. هورمون های زنانه (و همچنین هورمون های مردانه ) می توانند توسط عوامل مختلف تغییر کرده و سیستم بدن را تحت تاثیر قراردهد.

طبق گزارش منتشر شده در مجله غدد درون ریز و متابولیسم در سال ۲۰۱۱ ، عدم قاعدگی در مدت زمانی طولانی ، یک بیماری نسبتا شایع است. در حال حاضر ۵ درصد از زنان بالغ دچار چنین مشکلی هستند.

در همین حال بسیاری از زنان نیزانواع قاعدگی های نامنظم را تجربه می کنند. غدد هیپوتالاموس و مغز، هیپوفیز، تخمدان، آدرنال و تیروئید همه به تنظیم قاعدگی و تعادل طبیعی هورمون ها کمک می کنند. در نتیجه مهم است که به عادات متداول در زندگی که می توانند تاثیر منفی بر میزان هورمون ها داشته باشند توجه کنیم.

خطرات قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی

در قاعدگی منظم و عملکرد طبیعی تخمدان ، هر۲۵-۲۸ روز یکبار، یک تخمک آزاد می شود.

زمان متوسط بین دوره ها بستگی به دوران بلوغ و یائسگی زنان دارد ، اما بطور متوسط زنانی که در شرایط سلامت قرار دارند یکبار در هر ماه دوره قاعدگی را طی می کنند . مشکل توقف قاعدگی در زنان با نام آمنوره شناخته می شود و درواقع به این معنی است که عملکرد بخشی از چرخه مختل شده است.
آمنوره اولیه بدین معنی است که با شروع دوران بلوغ در زنی جوان ، دوره قاعدگی هنوزآغاز نشده است . آمنوره ثانویه بدین معنی است که دوره قاعدگی در زن از قبل شروع شده است اما برای مدتی مثلا سه ماه یا بیشتر متوقف شده است.

داشتن دوره ای بدون درد و منظم، در حد متوسط در هر ماه نشانه خوبی است و بیانگر این نکته که هورمونها در تعادل هستند و دستگاه تناسلی درست کار می کند.

برعکس این حالت نیز صادق است: دوره های نامنظم، عدم قاعدگی، و یا علائم بسیار دردناک و شدید ،نشانه آن است که سطح یک یا چند هورمون بیش از حد بالا است یا اینکه هورمونی در بدن وجود ندارد. در صورتیکه بانویی مطمئن باشد که باردار نیست و دچارعدم قاعدگی شده شود ، نباید ازاین مسئله چشم پوشی کند .یک بیماری زمینه ای ، استرس مزمن ، رژیم غذائی نامناسب ،ورزش بیش از حد و کاهش وزن می توانند از علل بوجود آورنده این مشکل باشند .

برخی از گزارش های نگران کننده نشان می دهند که بسیاری از زنان حاضر نیستند برای قاعدگی های نامنظم و یا عدم قاعدگی یا آمنوره با دکتر صحبت کنند . در نتیجه در معرض افزایش خطرات بزرگی مانند: پوکی استخوان، بیماری های قلبی، ناباروری و دیگر عوارض هورمونی قرار می گیرند.

به گفته محققان بخش غدد از کلینیک مایو ، آمنوره ممکن است از ویژگی های آشکار اختلالات وسیع آناتومیک وغدد درون ریزباشد. اختلال در باروری از نتایج آمنوره محسوب می شود .

سطح استروژن پایین باعث آمنوره و تغییرات در مواد معدنی، گلوکز و سوخت و ساز چربی در بدن می شود. این تغییرات سوخت و ساز بدن را تحت تاثیر قرار داده ، سلامت قلب و عروق، استخوان ها را به خطر انداخته و باعث بیماری عروق کرونر قلب و افزایش خطر پوکی استخوان در زندگی آینده می گرد

بازخوردها
    ارسال نظر